@@ fun kids club @@

@@ fun kids club @@
کلوپ سرگرمی برای کودکان
آخرين مطالب
لینک دوستان

 

 

 

 

 

 

  www.radin2010.niniweblog.com

 www.funclubkids.niniweblog.com     

سلام به همه مامانای مهربون ' اگر تمایل به خرید لباس کودک برندهای ترک در تلگرام هستید

لینک زیر را کلیک کنید با سپاس فراوان

https://telegram.me/joinchat/04b07d29017607e2a1a574049fbb4b7c

 

دوستان میتونید لینک رو در قسمت آدرس بار  کپی کنید و از این طریق عضو شوید[موضوع : ]
[ شنبه 24 / 5 / 1394 ] [ 11:39 قبل از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

رژیم‌های غذایی مطابق با گروه‌خونی

 

 


گروه‌های خونی چه زمان کشف شدند؟

اولین گروه‌خونی که کشف شد، گروه خونی O بود که به پیشینیان شکارچی ما در ۵۰،۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. دکتر دادامو اعتقاد دارد که چون پیشینیان گروه‌خونی O ما با یک رژیم‌غذایی سرشار از پروتئین که مبتنی بر گوشت بوده است، بقا یافته بودند، افرادی که گروه‌خونی O دارند باید یک برنامه‌غذایی با میزان بالای پروتئین را در قرن بیست و یکم دنبال کنند.

بعد از آن گروه‌خونی A شناخته شد که به ۱۵،۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. در آن زمان عصر شکار به سر آمده بود و پیشینیان ما جوامع مبتنی بر کشاورزی را بنیان نهاده بودند. کشف گروه‌خونی A در این دوران به این معنی بود که پیشینیان ما با یک رژیم‌غذایی مبتنی بر سبزیجات بسیار خوب زندگی می‌کرده‌اند.

گروه‌خونی B حدوداً ۱۰،۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کشف شده است که  متعلق به پیشینیان چادرنشسن و کوچ‌گر ما بوده است. آنها زمین‌های کشاورزی خود را ترک کرده و شروع به گشت و گذار روی زمین کردند و بطور مداوم از جایی به جایی دیگر کوچ می‌کردند. درنتیجه، تئوری دکتر دادمو باور دارد که افراد با گروه‌خونی Bدر قرن بیست و یکم می‌توانند از انوع و اقسام موادغذایی ازجمله گوشت، لبنیات، سبزیجات و دانه‌ها استفاده کنند.

آخر از همه گروه‌خونی AB حدوداً ۱۰۰۰ سال پیش کشف شد! دکتر دادمو اعتقاد دارد که این گروه‌خونی به پیشینیان ما کمک کرده است که وارد دنیای مدرن کنونی شوند. به این معنی که افرادی که گروه‌خونی AB دارند، می‌توانند از ترکیبی از موادغذایی که هم برای گروه‌خونی A و هم برای گروه‌خونی B مناسب است، استفاده کنند.

احتمالاً دوست دارید با این نوع رژیم‌غذایی با جزئیات بیشتر برای هر گروه‌خونی آشنا شوید.

گروه‌خونی O

دکتر دادامو اعتقاد دارد سیستم گوارش ما خاطرات پیشینیان ما را نگه می‌دارد و به همین دلیل افراد با این گروه‌خونی باید یک برنامه‌غذایی شبیه به شکارچی‌ها داشته باشند. به‌عبارت‌دیگر، افراد با گروه‌خونی O باید یک رژیم‌غذایی پر پروتئین، کم‌کربوهیدرات با مقدار زیادی گوشت و ماهی اما بدون لبنیات، دانه‌ها و گندم، دنبال کنند.

اگر به نظرتان آشنا می‌رسد، به این دلیل است که رژیم‌غذایی که به افراد با گروه‌خونی O پیشنهاد می‌شود تقریباً شبیه به رژیم‌های پروتئینی کنونی مثل رژیم‌غذایی اتکینز است. غذاهایی که در این رژیم‌ها می‌توانید آزادانه مصرف کنید، گوشت، ماهی، روغن‌زیتون است؛ موادغذایی که می‌توانید به اندازه متوسط مصرف کنید تخم‌مرغ، آجیل، دانه‌ها و برخی سبزیجات و میوه‌های خاص است؛ و موادغذایی که نباید استفاده شوند شامل لبنیات، حبوبات، سیریال‌ها، نان، پاستا و برنج می‌باشد. برای تکمیل رژیم‌غذایی‌تان، دکتر دادامو انجام مقدار زیادی ورزش هوازی مثل ایروبیک و دویدن را پیشنهاد می‌کند: درست مثل پیشینیان شکارچی ما!

گروه‌خونی A

براساس گفته‌های دکتر دادامو، دستگاه گوارش خیلی خوب بخاطر می آورد که پیشینیانمان بالاخره سکنی گزیده، به کشاورزی مشغول شده و مقدار زیادی سبزیجات و حبوبات و مقدار کمی گوشت مصرف می‌کرده‌اند. درنتیجه، افراد با گروه‌خونی A باید رژیم‌غذایی گیاهخواری را پیش بگیرند اما آنها هم باید از مصرف لبنیات دوری کنند. این یعنی موادغذایی مثل آجیل، دانه‌ها، حبوبات، سیریال‌ها، پاستا، برنج، میوه‌ها و سبزیجات همه باید جزء غذاهای مصرفی آنها باشد. ورزش‌های آرامش‌بخشی مثل یوگا و گلف هم برای آنها مناسب است.

گروه‌خونی B

فقط یک نفر از هر ۱۰ نفر گروه‌خونی B  دارد و وقتی در نظر بگیریم که افراد با این گروه‌خونی کمترین محدودیت غذایی را دارند واقعاً تاسف‌برانگیز است. درست مثل پیشینیان ما با گروه‌خونی B که  به خاطر  سفرهای زیاد می‌توانستند با هر نوع ماده‌غذایی زنده بمانند، موادغذایی بسیار کمی هست که افراد با این گروه‌خونی باید از آنها پرهیز کنند مثل غذاهای فراوری‌شده و آجیل و دانه‌ها توصیه نمی‌شود و مقدار کمی غذاهای پرکربوهیدرات هم برای آنها مناسب است. درمورد ورزش هم دکتر دادامو اعتقاد دارد که فعالیت‌هایی که به فعالیت ذهن نیز نیاز دارد مثل تنیس، شنا و پیاده‌روی برای آنها مناسب است -- مطمئناً پیشینیان ما موقع آنهمه راه رفتن در سفرها کلی فکر می‌کردند!

گروه‌خونی AB

افراد با این گروه‌خونی نادر باید از ترکیبی از موادغذایی که برای گروه‌های خونی A و B توصیه می‌شود، استفاده کنند. شاید وقتی در نظر بگیرید که گروه خونی B می‌تواند از انواع موادغذایی استفاده کند اما گروه‌خونی A باید یک رژیم گیاهخواری را دنبال کند، به نظر گمراه‌کننده برسد! دکتر دادامو با توصیه اینکه گروه‌خونی AB باید در اکثر اوقات یک رژیم‌غذایی گیاهخواری را دنبال کند و هرازگاهی کمی گوشت، ماهی و لبنیات مصرف کند، مشکل را حل می‌کند. درمورد ورزش هم همینطور است--افراد با گروه‌خونی AB باید تمرینات آرامشبخش را با فعالیت‌های نسبتاً شدید ترکیب کنند.

متخصصین چه می‌گویند؟

متخصصین پزشکی به طور کل عقیده دارند که این تئوری کاملاً پوچ است و باور دارند که هیچ ارتباطی بین گروه‌خونی و رژیم‌غذایی افراد وجود ندارد. درنتیجه متخصصین تغذیه باکفایتی را پیدا نمی‌کنید که چنین رژیم‌های غذایی را توصیه کنند.

البته نگرانی‌های مختلفی هم وجود دارد به این ترتیب که رژیم‌غذایی که برای گروه‌های خونی Oو A پیشنهاد می‌شود بسیار محدود است و انواع اصلی گروه‌های غذایی در آن وجود ندارد.

در دراز مدت این می‌تواند به مصرف کم موادمغذی که برای سلامت ما ضروری هستند منجر شود. مثلاً قطع مصرف لبنیات موجب جذب ضعیف کلسیم می‌شود که شما را در معرض پوکی‌استخوان قرار می‌دهد و پرهیز از مصرف گوشت فرد را در معرض فقر آهن و درنتیجه کم‌خونی قرار می‌دهد.

اما آیا این رژیم‌غذایی به کم کردن وزن کمک می‌کند؟

احتمال بسیار زیاد بله، اما دلیل آن این است که در اکثر این رژیم‌ها،گروه‌های خاص از موادغذایی حزف می‌شوند. دکتر دادامو هیچ اشاره‌ای به مقدار وزنی که کم می‌کنید نکرده است و به این بستگی دارد که تا چه میزان رژیم‌غذایی‌تان را محدود کنید.

آیا این رژیم‌ها نقطه قوتی دارند؟

نقاط مثبت زیادی برای این رژیم‌ها وجود ندارد که مشخصاً مبنی بر داستان‌های علمی-تخیلی هستند تا علمی-واقعی. اما، در این موارد هم درست مثل رژیم‌های غذایی دیگر، باعث می‌شود که به چیزهایی که در حال حاضر می‌خورید فکر کنید و تصمیم بگیرید که اصلاحاتی در برنامه‌غذایی‌تان ایجاد کنید. علاوه بر این، رژیم‌های غذایی مبنی بر گروه‌خونی استفاده از موادغذایی تازه و طبیعی را توصیه می‌کند که به شما برای کنار گذاشتن غذاهای فراوری‌شده، آماده، شکلات و قهوه زیاد کمک می‌کند.

این رژیم‌ها چه نقاط ضعفی دارند؟

نقاط منفی این رژیم‌های غذایی بسیار زیادند. قبل از هر چیز نیاز به تعیین گروه‌خونی‌تان است که اگر آن را ندانید، مجبور خواهید شد که به بیمارستان یا درمانگاه رفته و آزمایش خون بدهید. و اگر قرار باشد که همه اعضای خانواده این رژیم‌ها را دنبال کنند، درست کردن غذاها به دردسری عظیم تبدیل خواهد شد چون ممکن است هر فرد گروه‌خونی مختلفی داشته باشد. اما مهمتر از اینها، این یک روش بد دیگر برای کم کردن کالری‌های مصرفی است و نگران‌کننده‌ترین مسئله آن این است که بااینکه به شما کمک می‌کند وزنتان را پایین بیاورید، در درازمدت بر سلامت شما تاثیر خواهد داشت. با همه این حرف‌ها، اگر هنوز مایلید این رژیم‌ها را امتحان کنید، بهتر است فقط به مدتی کوتاه آن را دنبال کنید و آن را مقدمه‌ای برای شروع یک برنامه‌غذایی سالم‌تر بدانید.[موضوع : لاغری برای مامانا]
[ دوشنبه 14 / 12 / 1391 ] [ 11:51 قبل از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

فواید نوشیدن آب گرم و لیمو

طوری که روزتان را شروع می‌کنید خیلی مهم است. چه مادر باشید، چه یک معلم، نویسنده، یک مربی یوگا یا در کار آزاد مشغول باشید، اولین کاری که صبح‌ها انجام می‌دهید اهمیت زیادی دارد.

براساس فلسفه اورودیک، انتخاب‌هایی که برطبق برنامه روزانه‌تان می‌کنید، یا مقاومت شما را در برابر بیماری‌ها بالا می‌برد یا آن را به طور کل از بین می‌برد.

آیورودا از ما دعوت می‌کند تا با متمرکز شدن بر آداب صبحگاهی که بدن را با ریتم طبیعت هم‌تراز می‌کند، زندگی خود را تعادل بخشیده و اعتماد‌به‌نفس را درکنار نظم شخصی در خود تقویت کنیم.

ممکن است مغزتان بگوید باید ایمیل‌هایتان را چک کنید، سگتان را برای پیاده‌روی بیرون ببرید، بچه‌ها را به مدرسه برسانید، و نباید دیر سر کارتان حاضر شوید و به همین دلیل وقتی برای انجام این آداب صبحگاهی باقی نمی‌ماند.

اما، اگر قرار است فقط برای یکی از این آداب که سلامتتان را تقویت می‌کند، وقت بگذارید، این خواهد بود:

روزتان را با نوشیدن یک لیوان آب گرم با یک نصف لیمو تازه شروع کنید.

کار آسانی است و اینقدر فایده دارد که واقعاً نمی‌توان از آنها گذشت.

۱. سیستم‌ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

لیمو سرشار از ویتامین C و پتاسیم است. ویتامین C برای مقابله با سرماخوردگی خوب است و پتاسیم عملکرد مغز و اعصاب را تقویت کرده و به کنترل فشارخون کمک می‌کند.

۲. pH را تنظیم می‌کند.

لیمو یک ماده‌غذایی شدیداً قلیایی است. بله، اسیدی هم هست اما وقتی وارد بدن می‌شود قلیایی می‌شود (اسید سیتریک وقتی گوارش می‌شود، خاصیت اسیدی تولید نمی‌کند). یک بدن قلیایی یکی از رمزهای داشتن بدنی سالم است.

۳. به کاهش وزن کمک می‌کند.

لیمو سرشار از فیبر پکتین است که به مقابله با ولع خوردن کمک می‌کند. همچنین مشخص شده است که افرادیکه یک رژیم‌غذایی قلیایی دارند، سریعتر وزن کم می‌کنند.

۴. به گوارش کمک می‌کند.

آب گرم دستگاه گوارش و حرکات حلقوی آن --موج انقباضات عضلانی در دیواره‌های روده-- را تحریک می‌کند. لیمو همچنین سرشار از موادمعدنی و ویتامین‌هاست ، به دفع سموم در دستگاه گوارش کمک می‌کند.

۵. یک ادرارآور ملایم و طبیعی است.

آب لیمو به بیرون کردن مواد ناخواسته از بدن کمک می‌کند زیرا لیمو ادرار را افزایش می‌دهد. درنتیجه سموم با سرعت بیشتری از بدن خارج می‌شوند و دستگاه ادراری شما سالم می‌ماند.

۶. پوست را صاف می‌کند.

ویتامین C به کاهش چین و چروک‌ها و لکه‌های پوست کمک می‌کند. آب لیمو سموم را از خون بیرون می‌کند و این باعث می‌شود پوست صاف و شفاف شود.

یک لیوان آب گرم و لیمو، مایعات لازم برای بدنتان را از همان ابتدای روز به آن می‌رساند و از بروز کم‌آبی بدن و خستگی آدرنال جلوگیری می‌کند. وقتی بدنتان کم‌آب می‌شود، نمی‌تواند کلیه عملکردهای خود را به خوبی انجام دهد و این موجب ایجاد سموم در بدن، استرس، یبوست و مشکلات دیگر می‌شود. آدرنال دو غده کوچک در بالای کلیه‌ها هستند و در کنار تیروئید به ساخت انرژی بدن کمک می‌کند. همچنین هورمون‌های مهمی ازجمله آلدوسترون ترشح می‌کند. آلدوسترون هورمونی است که سطح آب و غلظت موادمعدنی مثل سدیم را بدنتان تنظیم می‌کند و کمک می‌کند مایعات بدن همیشه در حد تعادل باشد. آدرنال همچنین مسئول تنظیم واکنش استرس بدن نیز هستند. مطمئناً دوست ندارید با کم‌آب شدن بدن خودتان را دچار مشکل کنید!

می‌توانید با ایجاد عادت نوشیدن یک لیوان آب گرم و لیمو در صبح برای یک ماه، تفاوتی که در زندگیتان ایجاد خواهد کرد را مشاهده کنید.

درست کردن آن هم واقعاً راحت است -- یک لیوان آب گرم (نه داغ) و آب یک نصفه لیموی تازه.

کدامیک از این فواید باعث می‌شود این عادت صبحگاهی را امتحان کنید؟ یا اگر قبلاً این کار را کرده‌اید، چه فوایدی را در خود مشاهده نموده‌اید؟


[موضوع : لاغری برای مامانا]
[ دوشنبه 14 / 12 / 1391 ] [ 11:48 قبل از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

10 حرکت ورزشی موثربرای زیبایی شکم صاف و باسن

 

تمامی حرکات زیر را در 1 یا 2 ست و 5 تا 10 بار تکرار کنید بین هر حرکت 30 ثانیه می توانید استراحت کنید.

حرکت 1 :
* تمرکزاین حرکت بر ران، قسمت داخلی ران و باسن می باشد.
روی زمین دراز بکشید دستان خود را جمع کنید و سر را بر روی آنها قرار دهید. پاها را صاف و کشیده روی زمین قرار دهید ، پای راست خود را از زانو جمع کنید و بر روی پشت زانوی چپ قرار دهید، توجه کنید که هردو ران باید روی زمین باشد سپس ران راست خود را چند سانت از روی زمین بلند کنید و دوباره به حالت شروع برگردید.

حرکت 2 :
* تمرکزاین حرکت بر باسن می باشد.
1 جفت دمبل  2تا3 کیلو را به دست بگیرید، آنها را در جلوی ران خود قرار دهید، پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید، سپس در همان حالت به سمت پایین نیم تنه را خم کنید تا جایی که زانوهایتان خم نشود  و دوباره به حالت شروع برگردید.

حرکت 3 :
* تمرکزاین حرکت بر باسن می باشد و متابولیسم بدن را افزایش می دهد.
پاها را اندازه عرض شانه باز کنید یک جفت دمبل 4 کیلویی را مقابل خود قرار دهید و دست ها را به دمبل بگیرید ، توجه کنید که در این حالت کمر خود را قوس ندهید. سپس بایستید و بعد از چند ثانیه دوباره تکرار کنید.

حرکت 4 :
* تمرکزاین حرکت بر باسن و شکم می باشد.
به پشت دراز بکشید دستها را صاف روی زمین قرار دهید، پای راست را از زانو جمع کنید و پای چپ را صاف و با مقداری فاصله از زمین قرار دهید سپس با کمک پای راست که جمع شده بود خود را بالا بکشید توجه کنید که شانه ها باید مستقیم و با زانوها در یک خط باشند و سپس به حالت اول برگردید.

حرکت 5 :
* تمرکزاین حرکت بر باسن می باشد.
پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید در این مرحله بهتر است از کش استفاده کنید اگر هم نمی تونید تهیه کنید مشکلی نیست بدون کش می توانید انجام دهید، دست ها را بر پهلوها قرار دهید، سپس با کمی پرش پاها را بیشتر از عرض شانه باز کنید .

حرکت 6 :
این حرکت را قبل اینکه به سالن ورزشی یا دویدن می روید انجام دهید.
ثابت بایستید و دست راست خود را مستقیم  به سمت جلو نگه دارید سپس در حرکت دوم پای راست را به پشت ببرید پای خود را خم نکنید .

حرکت 7 :
می توانید این حرکت را بر روی پله یا نیمکت هم انجام دهید ، دمبل 2 کیلویی به دست بگیرید، پای چپ را روی پله قرار دهید و پای دیگر صاف بر روی زمین قرار دهید سپس در حرکت بعدی با پای چپ خود را بالا بکشید.

حرکت 8 :
این حرکت موثر بر تقویت پشت زانو و باسن می باشد.
به پشت روی زمین دراز بکشید، بازوها صاف و باسن را روی زمین قرار دهید، در حرکت دوم پاها ثابت روی توپ باسن را از زمین بلند کنید و در حرکت سوم تا شانه ها خود را از روی زمین بلند کنید در حین انجام این 3 حرکت به خودد زیاد فشار وارد نکنید . فراموش نکنید دستان روی زمین و پاها روی توپ ثابت باشد.

حرکت 9 :
یک جعبه 15 سانتی را در مقابل خود قرار دهید، بر روی آن بایستید دستها بر پهلوها و صاف بایستید، سپس پای چپ را از زانو خم کنید پای راس را روی زمین قرار دهید توجه کنید زانو روی زمین نباشد و از زمین فاصله داشته باشد.

حرکت 10 :
این حرکت بسیار موثر و فقط مخصوص باسن می باشد، به شکم روی توپ دراز بکشید، پنجه های پا روی زمین قرار بگیرد. دستها را پشت سر قرار دهید و در حرکت بعدی تا می توانید خود را به سمت بالا و عقب بکشید.
این حرکت را در 1 ست و بین 10-12 بار تکرار کنید.[موضوع : لاغری برای مامانا]
[ چهارشنبه 2 / 12 / 1391 ] [ 2:13 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]
 
همه ما هرم غذایی را می‌شناسیم.درست است كه رژیم متعادل و متناسب با استفاده از هرم‌غذایی می‌تواند انرژی بدن را تامین، ذخیره و بازسازی كرده و سلامت تغذیه‌ای را فراهم كند اما مصرف بیش از اندازه هر كدام از عناصر می‌تواند مشكلات زیادی را برای فرد ایجاد كند
 

برترین مجله اینترنتی ایرانهمه ما هرم غذایی را می‌شناسیم؛ همان هرمی كه شامل نان، سبزی‌ها، میوه‌ها، گوشت و لبنیات است. درست است كه رژیم متعادل و متناسب با استفاده از هرم‌غذایی می‌تواند انرژی مورد نیاز بدن را تامین، ذخیره و بازسازی كرده و سلامت تغذیه‌ای را فراهم كند اما مصرف زیاد و بیش از اندازه هر كدام از عناصر هرم‌غذایی به ویژه موادی كه شامل چربی و شیرینی است، می‌تواند مشكلات زیادی را برای فرد مصرف‌كننده ایجاد كند، بنابراین بهتر است با هرم جدید كه «هاروارد» نام دارد و نیز با مزایای تغذیه‌ای آن آشنا شوید.

با این اوصاف، حتما می‌پرسید چطور می‌توان بدون آنكه مجبور باشید میزان كالری دریافتی را بشمارید، كالری كمتری نسبت به آنچه می‌سوزانید، مصرف كنید؟ چطور می‌توانید متوجه شوید، چه غذا‌هایی سطح انسولین را تغییر می‌دهند؟ از همه مهم‌تر اینكه چطور می‌توانید مطمئن باشید، پروتئین كافی دریافت می‌كنید؟ پاسخ این سؤالات در شناخت هرم غذایی هاروارد نهفته است. آنچه اهمیت دارد این است كه هرم غذایی پایه و اساس الگوی تغذیه درست برای همه و در همه سنین است. در اصل ساختار هر الگوی غذایی بر پایه هرم غذایی شكل گرفته است.  در هرم غذایی قدیمی مواد غذایی بر اساس خواص اولیه‌شان از هم جدا می‌شوند. در هر كدام از این گروه‌ها مقداری از مواد مغذی قرار داده شده و غذای یك گروه نمی‌تواند به جای غذای گروه‌های دیگر مصرف شود و هیچ‌كدام از گروه‌های غذایی هرم از گروه دیگر مهم‌تر نیست. در این هرم 5 گروه مواد غذایی وجود دارد كه در ادامه درباره هركدام از آنها توضیح داده می‌شود.


 

مـروری بر هرم قدیمی غذایی

 

 

گروه اول هرم قدیمی: غلات


در واقع هرگونه ماده غذایی ساخته شده از گندم، برنج، جو، آرد ذرت و سایر دانه‌های غلات در این گروه قرار می‌گیرند. دانه‌ها به زیرگروه غلات سبوس‌دار (شامل: آرد گندم كامل، بلغور، جوی دوسر، آرد ذرت و برنج قهوه‌ای) و غلات تصفیه‌شده (آرد سفید، نان سفید و برنج سفید) تقسیم می‌شوند. غلات سبوس‌دار حاوی هسته دانه سبوس، جوانه و اندوسپرم هستند درحالی‌كه دانه‌های تصفیه‌شده آسیاب شده‌اند و طی یك فرایند، سبوس و جوانه‌ آنها جداسازی شده است.


 

گروه دوم هرم قدیمی: سبزی ها


 تعریف ما از سبزی‌ها عمدتا براساس آشپزی و سنت فرهنگی صورت می‌گیرد اما معمولا به معنای گیاه خوراكی یا بخشی از یك گیاه است كه میوه‌های شیرین و دانه‌ها را شامل نمی‌شود البته گروه سبزی‌ها هم به 4 زیرگروه سبزی‌های برگ سبز و سبز تیره (بروكلی، كاهو، خربزه)، سبزی‌های نارنجی (لوبیاهای خشك، نخود، لوبیا قرمز و عدس)، سبزی‌های نشاسته‌ای (ذرت، نخود سبز، لوبیاسبز و سیب‌زمینی) و سبزی‌هایی مثل كنگر فرنگی، مارچوبه و جوانه لوبیا تقسیم می‌شوند.


 

 

گروه سوم هرم قدیمی: میوه‌ها


به‌طور كلی میوه ساختاری از گیاه است كه حاوی دانه بوده و در حالت خام و اولیه خود هم شیرین و خوردنی است و از انواع آن می‌توان به سیب، زردآلو، آووكادو و انگور اشاره كرد.


 گروه چهارم هرم  قدیمی:  شیر و لبنیات


در واقع شیر مایعی خوراكی است كه توسط غدد شیری پستانداران تولید شده و نه تنها اشتها‌آور است بلكه حاوی تمام اسید‌های آمینه ضروری نیز هست. از انواع لبنیات كه همگی از فراورده‌های شیر به حساب می‌آیند، می‌توان به ماست، پنیر، كره، خامه و... اشاره كرد.


 

 

گروه پنجم هرم  قدیمی:  گوشت و حبوبات


 البته شاید تعجب كنید كه قبلا لوبیا، عدس، نخود و سایر حبوبات را در گروه سبزی‌ها جای داده بودیم اما از آنجا كه حبوبات حاوی برخی پروتئین‌هاست، در كنار ماهی، مرغ و گوشت قرمز ‌در گروه گوشت‌ها نیز قرار می‌گیرد. در نهایت هم چربی یا روغن است كه از لحاظ فنی یك گروه غذایی جداگانه را شامل می‌شود اما تعداد كمی از مردم از وجود این گروه خبر دارند.

ماهیچه آب نكنید!

در بیشتر مواقع وقتی افراد می‌خواهند بدون از دست دادن ماهیچه، چربی بسوزانند و به سلامت و وزن دلخواه برسند، كالری كمتری مصرف می‌كنند؛ درحالی‌كه كنترل میزان انسولین را نیز نباید فراموش كرد.  هر وقت قند می‌خورید،میزان گلوکز به سرعت بالا می‌رود و این محرک (انسولین)، هورمونی که برای  ذخیره چربی به بدن علامت می‌دهد را آزاد می‌کند. هر بار که قند بیشتری بخورید میزان گلوکز بالاتر می‌رود و در نتیجه انسولین بیشتری آزاد شده و چربی بیشتری نیز ذخیره می‌شود بنابراین می‌توانید هر غذایی که میزان گلوکز را بالا می‌برد و توانایی بدن برای سوزاندن چربی را کم می‌کند، حذف كرد.


 

با هرم 2012 آشنا شوید


در هرم جدید نیز مانند هرم قدیم، مواد غذایی به 5 گروه تقسیم می‌شوند، با این تفاوت كه مواد‌غذایی براساس مشخصات درشت‌مغذی‌شان از هم جدا شده و در یك گروه جداگانه قرار می‌گیرند، نه براساس ماهیت گیاهی، میوه‌ای، سبزی یا گوشت بودن.  منظور از درشت ‌مغذی؛ 3 گروه پروتئین، كربوهیدرات و چربی است كه كالری مورد نیاز را برای بدن شما تامین می‌كند و بدنتان را به روش‌های مختلف تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و بر همین اساس به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند.

گروه اول  هرم جدید: پروتئین‌های بدون چربی

پروتئین بدون چربی شامل هر نوع پروتئینی است كه 8 اسیدآمینه ضروری را داشته باشد و در ضمن كم چرب باشد مانند گوشت(ماهی، مرغ، بوقلمون و...) و لبنیات كم‌ چرب. پروتئین‌ها در این هرم به 2 نوع گیاهی و حیوانی تقسیم می‌شوند. نوع گیاهی شامل مغزها، دانه‌ها و حبوبات است و پروتئین حیوانی نیز از ماهی، مرغ و تخم‌مرغ تشكیل شده است.

گروه دوم  هرم جدید: كربوهیدرات‌های حاوی فیبر
این گروه شامل سبزی‌هایی است كه فیبر بالایی داشته و قند و كربوهیدرات كلی كمی دارند. براساس هرم غذایی، تمام سبزی‌های با برگ تیره حاوی كربوهیدرات‌های فیبری هستند و سبزی‌های نارنجی و حبوبات جزو كربوهیدرات‌های فیبری قرار نمی‌گیرند حتی اگر در گروه سبزی‌ها باشند زیرا میزان كلی كربوهیدرات‌شان بالاست.


 

گروه سوم  هرم جدید: كربوهیدرات‌های نشاسته‌ای


این گروه هر غذایی كه مقدار نسبتا بالایی كربوهیدرات و مقدار كمی پروتئین، چربی و قند داشته باشد را شامل می‌شود. مواد‌غذایی شامل حبوبات، نان، سیب‌زمینی، لوبیا، ماكارونی، برنج و سبزی‌های نارنجی مانند كدو تنبل در این گروه قرار می‌گیرند. این گروه شبیه غلاتی است كه در هرم مشهور غذایی قرار دارد اما به شرط آنكه لوبیا و سبزی‌های نارنجی را هم در آن گروه قرار دهیم. توجه داشته باشید، دانه‌های پروتئینی بدون چربی به دلیل مشخصات درشت مغذی‌شان، در این گروه جای نمی‌گیرند. كربوهیدرات‌های نشاسته‌ای گاهی با عنوان كربوهیدرات‌های چاق‌كننده شناخته می‌شوند اما معمولا افرادی كه از رژیم‌های مختلف مانند اتكینز استفاده می‌كنند، از این كربوهیدرات‌ها در رژیمشان استفاده می‌كنند و 40 تا 50 درصد از كالری‌شان را از كربوهیدرات‌های طبیعی تامین می‌كنند.
گروه چهــارم  هرم جدید: كربوهیدرات‌های ساده

میوه‌ها، نوشابه یا غذاهای شیرین حاوی كربوهیدرات ساده هستند و به همین دلیل در گروه چهارم كه همان گروه كربوهیدرات‌های ساده است، گنجانده می‌شوند.  بدون شك میوه به دلیل ویتامین‌ها و البته سطح اثر انسولین (فروكتوز در مقابل ساكاروز) سالم‌تر از شیرینی است اما تمام قندها در این گروه قرار می‌گیرند. ساختمان مولكولی كربوهیدرات‌های ساده نسبت به كربوهیدرات‌های فیبری پیچیدگی كمتری دارد و به همین دلیل سطح انسولین را بالاتر می‌برد. بدون شك متخصصان تغذیه چیزی جز میوه را به‌عنوان منبع كربوهیدرات ساده توصیه نمی‌كنند.


 

گروه پنجم  هرم جدید: چربی‌ها


در هرم جدید، چربی‌ها جایگاه پنجم را دارند و اگر بیشتر كالری‌ یك ماده غذایی از چربی مشتق ‌شود، بدون شك باید آن را در گروه چربی‌ها قرار داد. نمونه بارز این ادعا، آووكادوست كه از لحاظ تكنیكی در گروه میوه‌ها قرار می‌گیرد اما بیشتر آن (حدود 75 درصد از كالری‌اش) چربی است، بنابراین به هیچ عنوان كربوهیدرات ساده محسوب نمی‌شود. این موضوع در مورد گوشت‌ چرب مانند مرغ سرخ‌كرده هم صادق است و این غذا در گروه چربی‌ها قرار می‌گیرد نه پروتئین‌ها. حالا كه بحث به غذاهای چرب رسید، بد نیست بدانید كه 170 گرم همبرگر كه 80 درصد پروتئین كم‌چرب و 20 درصد چربی دارد، به‌طور كلی 30 گرم چربی داشته و تقریبا 60درصد از كالری كلی‌اش از همین 30گرم چربی تولید می‌شود! البته حدود 40درصد كالری سایر چربی‌ها شامل كره، روغن نباتی و آجیل نیز ناشی از درصد چربی‌شان است. تغذیه براساس این چارچوب مفهومی، كمك می‌كند كنترل كالری كلی و سطح انسولین ساده‌تر باشد و بنابراین تغذیه با چربی كمتر ادامه یابد. كنترل كالری به این ترتیب ساده‌تر است، زیرا شما می‌دانید چه غذاهایی چربی بالایی دارند و نباید آنها را مصـــرف كنید. شما همچنین می‌توانید كربوهیدرات‌ را هم كنترل كنید زیرا حالا می‌دانید چه غذاهایی كربوهیدرات زیادی دارند و در نهایت می‌توانید غذاهایی با ارزش پروتئینی بالا را در سطح زیاد مصرف كنید.


 

دسته‌بندی جدید برچه اساسی است؟


پروتئین به ترمیم بافت‌های بدن از جمله عضلات، رباط‌ها و ارگان‌های مختلف كمك می‌كند و كربوهیدرات‌ها هم انرژی لازم را برای بدنتان فراهم كرده و بر سطح انسولین تاثیر می‌‌گذارد كه به‌صورت مستقیم در از دست دادن چربی تاثیر دارد.  اما از آنجا كه خوردن مقدار و نوع درست كربوهیدرات برای از دست دادن چربی بسیار مهم است، كربوهیدرات‌ها به 3زیر گروه الیاف، نشاسته و كربوهیدرات ساده تقسیم می‌شوند. سرانجام نوبت به چربی می‌رسد كه حاوی 9 كالری در هر گرم است؛ یعنی چیزی حدود دو برابر پروتئین و كربوهیدرات. چربی‌ها انرژی لازم را در رژیم غذایی فراهم كرده و به حفظ عملكرد مناسب هورمون‌ها كمك می‌كنند و در حمل ویتامین‌ها هم تاثیر دارند.[موضوع : لاغری برای مامانا]
[ پنجشنبه 8 / 4 / 1391 ] [ 11:32 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]
صفحه قبل 1 صفحه بعد
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ رو برای پسرم رادین ثبت میکنم تا بتونم از این طریق به هوش و خلاقیت بیشترش کمک کنم. امیدوارم شما هم بتونید از این وبلاگ بهره لازم رو ببرید. هر انتقاد و پیشنهادی رو به گوش جان خواهم شنید. فرزند خوب ساختنی است نه داشتنی!
آرشيو مطالب
آمار وبلاگ
آنلاین : 6
بازدید امروز : 608
بازدید دیروز : 950
بازدید هفته گذشته : 1558
کل بازدید : 1456953
امکانات وب