@@ fun kids club @@

@@ fun kids club @@
کلوپ سرگرمی برای کودکان
آخرين مطالب
لینک دوستان

 

 

 

 

 

 

  www.radin2010.niniweblog.com

 www.funclubkids.niniweblog.com     

سلام به همه مامانای مهربون ' اگر تمایل به خرید لباس کودک برندهای ترک در تلگرام هستید

لینک زیر را کلیک کنید با سپاس فراوان

https://telegram.me/joinchat/04b07d29017607e2a1a574049fbb4b7c

 

دوستان میتونید لینک رو در قسمت آدرس بار  کپی کنید و از این طریق عضو شوید[موضوع : ]
[ شنبه 24 / 5 / 1394 ] [ 11:39 قبل از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

چگونه کودک را حرف‌شنو تربیت کنیم

بیشتر مادران در رویای خود هم نمی‌بینند فرزندشان روزی حرفشان را براحتی گوش کند . معمولا پدران، ساعات کمتری را با فرزندان می‌گذرانند و کمتر بر سر مسائل پیش پاافتاده و جزئی با آنها بحث می‌کنند.

از این رو جذبه‌شان بیشتر حفظ می‌شود، اما مادران بیشتر با فرزندشان هستند و کارشان دشوارتر است. در اینجا راهکارهایی معرفی می‌کنیم که به هر پدر و مادری کمک می‌کند فرزندان حرف‌شنوتری داشته باشند:

حرفتان را فقط یک بار بگویید: اگر پیشتر باید یک حرف را چند بار می‌گفتید و کسی توجه نمی‌کرد، از این به بعد فقط یک بار با جدیت بگویید. اگر او اهمیتی نداد، پیامدی متناسب با کرده‌اش در نظر بگیرید. پس از مدتی او متوجه می‌شود که باید برای حرفتان ارزش قائل شود.

تشویق کنید: همیشه جریمه کارگر نیست. تشویق نیز می‌تواند بسیار موثر باشد، بخصوص هنگامی که کودک برخلاف عادات قبلی، برای نخستین بار به حرف شما گوش می‌کند و آنچه را خواسته‌اید انجام می‌دهد. هرگاه متوجه حرف‌شنوی فرزندتان شدید، او را تشویق کنید و به او بگویید از این کارش متشکرید.

برای هر دستور به او زمان بدهید: هیچ گاه به فرزندتان نگویید،همین الان بلند شو و آشغال‌ها را دم در بگذار. خود شما هم اگر وسط انجام کاری باشید، دوست ندارید همان لحظه از شما بخواهند رشته ذهنی‌تان برای آن کار را رها کنید و سراغ کاری دیگر بروید. پس به فرزندتان هم مهلت بدهید. مثلا به او بگویید تا یک ربع دیگر فرصت داری آشغال‌ها را دم در بگذاری. بعد از آن می‌توانی بازی رایانه‌ای کنی.

از شکست نهراسید: اگر تا دیروز رفتار دیگری با فرزندتان داشته‌اید و از امروز تصمیم گرفته‌اید رویه‌ای متفاوت در پیش بگیرید، احتمال شکست زیاد است. شما به فرزندتان مهلت دادید که آشغال‌ها را دم در بگذارد تا بعد از آن مجاز به بازی کردن باشد. حال آن فرصت به سرآمده و او این کار را انجام نداده و در دل دعا می‌کند که شما مانند گذشته، به حرفتان پایبند نباشید. اما این طور نیست. نیازی نیست فرزندتان را دعوا کنید تا روزی کار به حرمت‌شکنی برسد. تنها در نهایت صبوری و آرامش به او بگویید مهلتش به پایان رسیده و او کارش را انجام نداده، خودتان آشغال را دم در می‌گذارید و او امشب کلا مجاز به بازی کردن نیست. اما اگر فردا به حرفتان گوش کند،فرصتی دوباره برای بازی کردن خواهد یافت.

kids.ir[موضوع : روانشناسی کودک]
[ شنبه 4 / 11 / 1393 ] [ 5:40 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

راهکارهایی برای پذیرش «باخت» از سوی کودکان

                                

1- مراقب پیامهایی باشید که فرزندتان در مورد بردن و باختن در خانه دریافت میکند. جملاتی مثل: «بازنده به هیچ دردی نمیخورد... شرط میبندم که میتوانم قبل از تو اینکار را تمام کنم». میتواند پیامی اشتباه در مورد باخت به او بدهد. برخورد خود و همینطور برخورد دیگر بزرگسالان را که بر فرزندتان تأثیر دارند، بررسی کنید. آیا وقتی برنده میشوید، هیجان زیادی دارید و وقتی بازنده میشوید بداخلاق و بی حوصله اید؟


2- وقتی با فرزندتان بازی میکنید، بیش از اندازۀ لازم مراقب او نباشید . اجازه ندهید که همیشه برنده شود. باختن در دایرۀ امن محیط خانواده، باعث میشود تا کودک دریابد که حتی وقتی برنده نیست، مورد علاقۀ شما و برایتان ارزشمند است.


3- برای غمگین بودن فرزندتان به هنگام باختن، ارزش قائل شوید: «بله، هیچکس باختن را دوست ندارد!» با صمیمیت دربارۀ جنبه های جالب بازی یا آنچه که از آن لذت برده اید صحبت کنید و به او در عبور از این مرحله کمک کنید. زمانی را که فرزندتان برنده شده بود، به یادش بیاورید و بگویید باز هم میتواند برنده شود.

kids.ir[موضوع : روانشناسی کودک]
[ شنبه 4 / 11 / 1393 ] [ 5:38 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

نکاتی پراکنده در مسائل کودک : 

• به قولهایی که به کودک می دهید کاملا مقید باشید ! چه در تنبیه ، چه در تشویق . 
• به دعوا های دو کودک نباید اهمیت ویژه نشان داد . چون آن را مهم تر جلوه می دهد و آنها حساس تر می شوند . 
• تا می توانیم اشکالات و عیب های کودک را نبینیم ! اگر قرار شد نبینیم و توجه نشان ندهیم ، هیچ اهمیتی ندهیم چه با نگاه و یا حرکات صورت و ... . 
• بچه باید بچگی کند ، نه اینکه به کلاس زبان برود ! دقت شود که کلاس های اضافی و تقویتی برای بعد از 11 سالگی است . 
• بچه های پیش فعال و اکتیو را باید به کارهای عملی مثل بستن پیچ و مهره و یا باز کردن سرپیچ لامپ و ... انداخت . 
• اگر فرزندتان برادر یا خوهر کوچکش را می زند ، مسئولیت آنها را به او بده و بری این کار برایش پاداش قائل شو . 
• در مراحل تربیت همیشه نباید توقع پاسخ مثبت داشت . کودک در نوسان است . 
• هیچ گاه بین کارتون دلخواه کودک ، برنامه را قطع نکن !

• زیاد به کودک دستور نده ، اما گاهی هم او را به کار بینداز . 
• کودک باید صاف تلوزیون تماشا کند . صدای تلوزیون کم باشد تا گوشهایش به صداها حساس شود . شاید نیاز بود در عبور از خیابان صدای بوق ها را خوب بشنود تا بیشتر مراقب باشد . 
• بازی هایی که ابهت تو را می شکند و برخورد های فیزیکی دارد را با کودک انجام نده . اما بسیار خوش اخلاق باش. 
• به صحبت های کودک گوش کن . کودک پر حرف است ! 
• جدی و با ابهت از کودک چیزی بخواه یا دستور بده . 
• کودک حواس پرت است و گاهی هم بی توجه . ابتدا توجهش را جلب کن تا به تو نگاه کند ، بعد با او صحبت کن . 
• در بازی های مسابقه ای سعی کن بازنده تو باشی . 
• جملات دستوری را نباید پرسشی گفت . مثل : جاتو جمع کردی ؟ 
• به کودک قرقرو باید بی اعتنایی کرد . 
• دو چیز برای بچه آرامش بخش است : صدای آب و صدای جیرجیرک . 
• کودک را در مسائل خودش درگیر کنید . مثل : کیفش ، کفشش ، مدرسه اش و ... . 
• سعی شود صبحانه کودک شامل : شیر گلاب ، عسل ، خامه تزئین شده ، نان جو ، عدسی و آن چیزی که او دوست دارد باشد . 
• اگر کودک در خواب راه می رود : 
1 – راه های خروج را ببندیم 
2 – از آژیر خطر با حسگر عبور استفاده کنیم 
3- مکان خوابش را عوض کنیم . 
• بازی شغل کودک است ! 
• برای هر رفتار بد ابتدا یک جایگزین پیدا کن ، بعد او را نهی کن ! اول شکلات را بده ، بعد چاقو را از او بگیر ! 
• اگر کودک شب ادراری دارد ، روزها قبل از رفتن به دستشویی او را به نگه داشتن چند ثانیه ای تمرین دهیم تا مثانه اش تقویت شود[موضوع : روانشناسی کودک]
[ دوشنبه 15 / 2 / 1393 ] [ 4:02 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

نکاتی در مورد بازی های کودکانه : 

• مهم است بدانیم حداقل زمان بازی با کودک دو ساعت است . در غیر این صورت کودک ارضا نشده و این نیاز در وی به صورت عقده باقی می ماند . پس اگر والدینی کودکشان را به پارک یا محلی برای بازی و تفریح بردند ، تا قبل از این زمان او را محروم نکنند . 
• بازی خانه سازی کودک را صاحب اختیار بار می آورد و به او می آموزد که باید ساخت !

• بازی ترکاندن باد کنک برای رفع عقده ها و رهایی از خجالتی بودن مفید است . به کودک می فهماند که بزرگترین چیزها ( مشکلات ) هم به دستان تو می ترکد ! می فهماند که عقده هایت را بترکان . 
• خمیر بازی منعطف بودن را به طور غیر مستقیم به او می آموزد و به او می فهماند لج باز نباش و گاهی هم تو تغییر کن . 
• تلفن بازی : بازی که در آن والدین با استفاده از دو عدد گوشی تلفن با کودکشان تلفنی صحبت می کنند ، این بازی بهترین وصیله برای ارتباطی کردن و آموختن روابط عمومی و رفع خجالتی بودن است . 
• دروغ ابزار بازی کودکان است ! چون خیال پرداز است و قدرت تصویر سازی بالایی دارد . این عیب کودک نیست . دقت شود[موضوع : روانشناسی کودک]
[ دوشنبه 15 / 2 / 1393 ] [ 4:00 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

کودک را آماده شنيدن «نه» کنيد!

آنچه والدين بايد درباره مهارت «نه» گفتن به کودک شان بدانند
با پدر و مادرش در خيابان مشغول قدم زدن است. به اولين مغازه اسباب بازي که مي رسد، دست پدر يا مادرش را مي کشد و آن ها را به جلوي ويترين مغازه مي آورد. به يکي از اسباب بازي ها اشاره مي کند و فرياد مي زند: «من اينو مي خوام!». همان جا روي زمين مي نشيند و آن قدر گريه مي کند که پدر و مادرش مجبور مي شوند، آن اسباب بازي را برايش بخرند.

***
در خانه يکي از فاميل ها نشسته اند. فرزندشان مدام از کنار وسايل تزييني و شکستني مي دود و بارها مادرش را به دنبال خودش مي کشاند. هر لحظه ممکن است يکي از وسايل تزييني يا گران قيمت خانه فاميل شان را بشکند. پدر و مادرش هم از دستش خسته شده اند و نمي توانند در پاسخ به درخواست کودکشان که مي گويد: « من مي خواهم اين‌جا بازي کنم» ، بگويند: نه اين‌جا بازي نکن.
***
به احتمال زياد شما هم تا حالا با چنين کودکاني مواجه شده ايد. پدر و مادرها بايد بدانند که کودکان معمولا با شنيدن واژه نه واکنش منفي نشان مي دهند و مخالفت با کودک روش هاي ديگري هم دارد. هرچند بعضي از کودکان به راحتي اين کلمه را نشنيده مي گيرند اما بعضي هاي شان هم از شنيدن اين کلمه خشمگين مي شوند. البته والدين بايد توجه داشته باشند که گفتن بيش از حد نه به کودکان، باعث مي شود اين کلمه اثر بخشي خود را از دست بدهد؛ بنابراين والدين بايد راه هاي بهتري براي قرار دادن محدوديت هاي منطقي براي فرزندان شان پيدا کنند.

جدي و با محبت نه بگوييد
والدين بايد توجه داشته باشند که بايد از همين کودکي، حد و مرزها را براي فرزندان شان تعيين کنند. پدر و مادرها بايد از همان دوران نوپايي به طور مستقيم به فرزندان شان نه بگويند و گاهي با بيان جملاتي به آن ها دستور هم بدهند. اگر مادران در مواقع مناسب به طور جدي، محکم و با محبت به فرزندانشان نه بگويند و با آن ها مخالفت کنند، هيچ گونه آسيبي به شخصيت آن ها وارد نمي شود و آن ها به مرور زمان با اين محدوديت ها آشنا خواهند شد و به آن ها عادت خواهند کرد.

تعادل داشته باشيد
بچه هايي که هرگز نه نشنيده باشند، لوس مي شوند و بيشترشان در بزرگسالي دچار مشکل مي شوند چون فکر مي کنند همه دنيا بايد مطابق ميل آن ها باشد و وقتي خلاف آن را مي بينند، دلخور و گاهي افسرده و گوشه گير مي شوند؛ بنابراين والدين بايد به کودکان بياموزند که همه جا قوانيني دارد که لازم است به آن ها احترام بگذارند. هرچند هميشه هم نبايد با خواسته هاي فرزندان مخالفت شود؛ زيرا در اين صورت ممکن است دچار سرخوردگي و نااميدي شوند.

دليل مخالفت تان را بگوييد
والدين بهتر است که علت نه گفتن شان را به فرزندان خود توضيح دهند. هرچند بعضي والدين معتقدند که کودک شان به طور کامل متوجه منظور آن ها نمي شود و دلايل آن ها را درک نمي کند، اما نبايد فراموش کنند که اين امر در تربيت کودک لازم است. البته بايد قبول کرد که معمولا درک چنين دليل هايي از سوي کودکان مدتي طول خواهد کشيد اما با گذشت زمان همين صحبت ها، اثر بخش خواهد بود.

فرصت انتخاب بدهيد
هنگامي که کودک درون اتاق به توپ بازي مشغول است، والدين مي توانند به جاي گفتن اين که «نه، در اتاق توپ بازي ممنوع است» بگويند «در اتاق فقط توپ را قل بده و وقتي بيرون رفتي، آن را پرتاب کن». با بيان اين جملات کودکان احساس مي کنند که روي شرايط موجود کنترل دارند و مي توانند بين بيرون و داخل خانه جايي را براي بازي انتخاب کنند.

پيشنهاد جايگزين بدهيد
برخي از کودکان نمي توانند کاري را که در حال انجام آن هستند، متوقف کنند زيرا نمي دانند پس از آن بايد به چه کاري مشغول شوند. اين والدين هستند که بايد در چنين شرايطي به ياري آن ها بيايند و پيشنهادهايي در اين زمينه به آن ها بدهند و گاهي نيز به آن ها کمک کنند تا آن کار را انجام دهند.

با حالت چهره منظور خود را برسانيد
کودکان معمولا مفهوم کلمه نه را از حالت چهره والدين شان مي فهمند پس والدين مي توانند به جاي استفاده از کلمه نه، تنها حالت چهره شان را تغيير دهند و به طور مثال، اخم کنند. والدين فراموش نکنند که تغيير حالت چهره، بسيار تاثيرگذارتر از مخالفت هاي کلامي است.

کودکتان را با نه آشنا کنيد
اگر احساس مي کنيد که فرزندتان در موقعيتي قرار گرفته است که بايد به او نه بگوييد، از قبل او را آماده شنيدن نه کنيد؛ به طور مثال اگر مي خواهيد با فرزندتان به مغازه اسباب بازي فروشي برويد و براي دوستش کادوي تولد بخريد و مي دانيد با درخواست هاي مکرر او در مغازه مواجه خواهيد شد پس از قبل او را آماده شنيدن نه کنيد. به جاي اين که مرتب در مغازه بگوييد: «نه، اين اسباب بازي را براي تو نمي خرم» بهتر است قبل از آن که وارد مغازه شويد، به او بگوييد « امروز مي خواهيم براي دوستت اسباب بازي بخريم، نه براي تو». بنابراين فرزندتان با آمادگي بيشتري براي شنيدن نه، با شما وارد مغازه خواهد شد.

هيچ گاه نظرتان را سريع عوض نکنيد
بعضي بچه ها به هيچ عنوان زير بار صحبت هاي والدين خود نمي روند و آن قدر خواسته خود را تکرار مي کنند تا والدين شان خسته شوند و بله را بگويند. اين روش اصلا صحيح نيست. اگر هم مي خواهيد نظر او را بپذيريد، ابتدا سعي کنيد با او در آن مورد صحبت کنيد. سپس اگر فکر کرديد واقعا حق با اوست، بهتر است منطقي عمل کنيد، انعطاف پذير باشيد و گفته او را قبول کنيد. در اين حالت، او تصور نمي کند که با زور مي تواند نظر خود را عملي کند. در عوض مي آموزد که حتي براي تغيير نظر شما نيز بايد دلايل محکم و قانع کننده اي داشته باشد.

خواسته هايش را نامعقول جلوه ندهيد
البته گاهي خواسته فرزندان معقول است، اما والدين به دلايل مختلف توان پاسخگويي به آن را ندارند. در اين حالت بعضي والدين سعي مي کنند، صورت مسئله را پاک کنند و خواسته فرزندشان را نامعقول و غيرموجه جلوه دهند. اين بدترين شيوه برخورد است و فرزند نيز اين موضوع را متوجه مي شود و اين برخورد، باعث پيچيده شدن مسئله مي شود.
در اين حالت، والدين بايد دليل برآورده نکردن خواسته فرزندشان را نيز برايش توضيح دهند. وقتي پدر و مادري توانايي برآورده کردن نياز فرزند خود را ندارند، بايد رفتاري همدلانه با او داشته باشند. ممکن است وضعيت مالي خانواده مناسب نباشد، فرزند را بايد با اين شرايط آشنا کرد و همراهي اش را به دست آورد. والدين نبايد خودشان را نسبت به خواسته هاي فرزندان شان بي تفاوت نشان دهند. وقتي فرزند احساس کند پدر و مادرش براي خواسته هاي او ارزش قائل هستند، آرامش و احساس اطمينان بيشتري خواهد داشت.

مجيد حسين زاده 
migna.ir

 

Like ·  · [موضوع : روانشناسی کودک]
[ دوشنبه 15 / 2 / 1393 ] [ 3:34 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

کودک چگونه به دنیا می آید؟

 

پرسش: کودک چگونه به دنیا می آید؟

 • بچه چطوری می فهمه کی باید به دنیا بیاد؟
 • آیا دکتر بچه رو به دنیا میاره؟
 • بچه چطوری بیرون میاد؟
 • وقتی بچه به دنیا میاد چه اتفاقی می افته؟

مانند بزرگسالان، فرآیند زایمان برای کودکان نیز بسیار جالب است، اما هیچ تصوری از نحوه ی انجام آن ندارند. هر چقدر آنها خردسالتر باشتد، توضیحات ساده را راحت تر می پذیرند. اگر قرار است نوزادتان را در بیمارستان به دنیا بیاورید و کودکتان همراه شما نخواهد بود، باید کاملا برایش روشن کنید که چه موقع می تواند به ملاقات شما بیاید و چه وقت شما و نوزاد جدید به خانه خواهید آمد.

رهنمودهایی برای پاسخ های شما:

 • تا آنجا که ممکن است سعی کنید دقیق باشید. خوب است با کودکتان مراحل زایمان را مرور کنید تا او تصوری از آنچه اتفاق خواهد افتاد را بداند. (می توانید از تصاویری در این زمینه کمک بگیرید.)
 • سعی کنید کودکتان را با صحبت کردن درباره ی درد و رنج زایمان و احتمال طولانی شدن آن نترسانید.
 • اگر امکان دارد خوب است کودکتان را به دیدن یک حیوان خانگی که تازه زایمان کرده است ببرید.
 • اگر امکان دارد قبل از زایمان کودکتان را به بیمارستان ببرید و به او اتاق زایمان و بخش نگهداری از نوزادان را نشان دهید. (می توانید از تصاویری در این زمینه کمک بگیرید.)

پاسخ های شما:

پاسخ برای سنین ۲ تا ۴ سال: پس از مدتی کوچولوی تو آنقدر بزرگ می شود که دیگر در شکم مامان جا نمی گیرد. برای همین باید به دنیا بیاید. من آن موقع هم تو را دوست خواهم داشت.

پاسخ برای سنین ۴ تا ۶ سال: کوچولوی تو وقتی به غذایی بیشتر از آنچه که می تواند از مامان بگیرد نیاز پیدا کند و آنقدر بزرگ شود که توی شکم مامان جا نگیرد، آماده به دنیا آمدن می شود. برای اینکه کودک سالم به دنیا بیاید، بابا مرا به بیمارستان می برد. مامان بزرگ از تو مراقبت خواهد کرد و فردا بابا تو را به دیدن من می آورد. بعد از چند روز همه ما به همراه کوچولوی تو در خانه خواهیم بود. من همیشه تو را دوست خواهم داشت.

 پاسخ برای سنین ۶ تا ۸ سال: رحم به طور طبیعی محکم بسته است تا کودک سالم بماند. اما زمانی که بچه آماده به دنیا آمدن شود، قسمت پایین رحم که به آن گردن رحم می گویند، کم کم مثل کش باز می شود و عضلات قوی رحم، بچه را به سمت پایین می رانند تا بچه از بین پاهای مامان به دنیا بیایید. این اتفاق چند ساعت طول می کشد. بچه ی انسان و بعضی از حیوانات به این طریق متولد می شوند. زمانی که بچه به دنیا می آید، احتمالا کمی گریه می کند و برای نخستین بار اطراف خود را نگاه می کند. بعضی بچه ها پر مو هستند و بعضی کم مو، و بیشتر آنها تا حدود شش ماهگی دندان در نمی آورند.

پاسخ برای سنین ۸ تا ۱۱ سال: وقتی بچه آنقدر بزرگ شود که دیگر غذای دریافتی از مادرش برایش کافی نباشد بچه می فهمد که باید به دنیا بیاید. بدن مادر هم این را می فهمد، زیرا بچه آنقدر بزرگ شده که دیگر در شکم مادر به خوبی جا نمی گیرد. راه خروج از رحم به سمت پایین و از میان گردن رحم است، که در طول بارداری محکم بسته است. وقتی بچه آماده به دنیا آمدن شود، عضلات رحم، گردن رحم را باز می کنند و بچه را به سمت پایین می رانند. به مسیر خروج کودک، مجرای زایمان هم می گویند. از آنجا که عضلات رحم بسیار قوی هستند، این کار ممکن است در مادر ایجاد درد کند. زمانی را که بچه به بیرون رانده می شود، وضع حمل می گویند. وضع حمل ممکن است هجده ساعت یا بیشتر طول بکشد، زیرا بچه باید در مجرای زایمان به سمت پایین رانده شود و مجرای زایمان هم به آهستگی باز می شود تا آسیب نبیند. زنانی که قرار است بچه به دنیا بیاورند تحت مراقبت پزشک یا پرستارهای مخصوصی قرار می گیرند که به آنها ماما می گویند. پس از زایمان درد از بین می رود و مجرای زایمان و رحم به اندازه ی طبیعی خود باز می گردند.

کودک فردا

 

 

 [موضوع : روانشناسی کودک]
[ دوشنبه 19 / 12 / 1392 ] [ 2:35 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

من از کجا آمده ام ؟

پرسش: من از کجا آمده ام ؟

    • بچه ها چطوری درست میشن ؟                                                       • چرا من به دنیا اومدم؟
    • حاملگی چیه ؟                                                                              • بچه چطوری میره تو شکم ؟

معمولا این اولین پرسشی است که یک کودک خردسال درباره حقایق زندگی می پرسد.در کودکان بزرگتر این پرسش نشانه فهم کودک از خود به عنوان یک شــخص منحصـــــربه فــــرد است. که پس از شش سالگی به ســـرعت جای خود را به پــرسش پر معنا تر “جنسیت چیست ؟” می دهد.

رهنمود هایی برای پاسخ های شما:

 • از گفتن حقیقت به کودکان خودداری نکنید. شما موظف اید بدون ترس و خجالت، پاسخی شفاف و صادقادنه به او بدهید.
 • فکر نکنید که باید تمام جزئیات را برای کودک شرح دهید. این کار نه  ضروری است و نه برای کودک شما مناسب است، زیرا ممکن است به علت نفهمیدن بعضی از مسائل به هراس بیفتد. تنها پس از هشت سالگی است که اکثر کودکان قادر به فهم مکانیسم پیچیده اعمال جنسی می شوند.
 • برای اطمینان از اینکه پرسش کودکتان را درست فهمیده اید، آنرا با تغییر کلمات از کودک بپرسید؛مثلا “دلت می خواد بدونی وقتی که نوزاد بودی چطوری به وجود اومدی ؟”
 • موضوع را بیش از حد پیچیده نکنید. شاید کودک شش ساله شما پرسشی را مطرح کند و پس از دریافت پاسخ مفصل و مشروحی از جانب شما بگوید “نه بابا، جواد میگه که از شیراز اومده. خب من از کجا اومدم ؟”

 

 پاسخ های شما:

پاسخ برای سنین 2 تا 4 سال: تو در شکم مامان به وجود آمدی و تا زمان به دنیا آمدن، آنجا در امنیت و آرامش رشد کردی.

پاسخ برای سنین 4 تا 6 سال: تو را یک لک لک با خود نیاورد این فقط یک داستان است، مثل همه بچه ها، تو از اسپرم بابا و تخمک مامان به وجود امدی. اسپرم بابا و تخمک مامان در شکم مامان به هم پیوستند تا تو را به وجود بیاورند. بنا براین تو شخصی مهم و ترکیبی دوست داشتنی از بابا و مامان هستی.

پاسخ برای سنین 6 تا 8 سال:اسپرمهای بابا در بیضه ها درست میشوند. بیضه ها درکیسه پوستی قرار دارند که به انها کیسه بیضه گفته می شود. میلیونها اسپرم کوچک که در بیضه ها درست می شوند در مایعی شناورند. تخمکها مامان در داخل بدن او در دو عضو تخمک ساز به نام تخمدان رشد می کنند. هر ماه تخمدانهای مامان یک تخمک به وجود می آورند. یکی از میلیونها اسپرم بابا و تخمک مامان به هم پیوستند تا  کودک جدیدی را به وجود آورند، که تو هستی.

پاسخ برای سنین 8 تا 11 سال: تو به وجود آمدی، چون بابا و مامان همدیگر را دوست دارند و می خواستند بچه ای داشته باشند. برای به وجود آمدن تو، میلیونها اسپرم بابا در بدن مامان به سمت رحم حرکت کردند. اسپرمها با تکان دادن دمهای درازشان با سرعت شنا می کنند. برای اطمینان از اینکه بچه قوی و سالم خواهد بود، فقط سریع ترین اسپرم به تخمک می پیوندد تا زندگی بچه ی جدیدی شروع شود (که تو هستی). هنگامی که بچه ای در رحم زنی درحال رشد است، به آن زن، باردرار گفته می شود. تقریبا نه ماه ( چهل هفته) طول می کشد تا بچه به اندازه کافی رشد کند و به دنیا بیاید. مردها نمی توانند بچه دار شوند، زیرا رحم ندارند. پسر شدن یا دختر شدن بچه بستگی به این دارد که کدام اسپرم به تخمک بپیوندد، زیرا بعضی از اسپرمها پسر و بعضی دختر به وجود می آورند. اما تا زمانی که بچه به دنیا نیاید، معمولا کسی نمی داند کدام اسپرم مسابقه را برده است. به این علت است که زمان  به دنیا آمدن بچه بسیار هیجان انگیز است و تازه آن موقع ما می فهمیم که او دختر است یا پسر.    

کودک فردا

 

 

 

 

 

 

 

 [موضوع : روانشناسی کودک]
[ دوشنبه 19 / 12 / 1392 ] [ 2:34 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

قصه درمانی برای ترس از تاریکی

ترس و نگرانی

ترس حالتی احساسی است. تجربه ای ذهنی از چیزی تحدید کننده.بچه ها دوره های ترس گوناگونی را میگذرانند.ترس از تاریکی،غول زیر تخت،دندان پزشک،معلم،مدرسه و حیوانات.معمولا این دوره های ترس موقتی هستند و بچه ها به تدریج که بزرگتر می شوند بر آن ها فائق می آیند.اغلب ترس ها در سنین 4 یا 5 سالگی و به طور گذرا اتفاق می افتد.

وقتی که بچه ها دچار ترس می شوند نیاز دارند که به آن ها اطمینان داده شود.گفتن ” احمق نشو، هیچ چیز زیر تخت تو نیست.” به کودکی که دنیای خیالی او وجود غولی را زیر تختش تایید میکند، کمکی نخواهد کرد.انکار وجود غولیی زیر تخت ،تنها بی اعتمادی و تضعیف پیوند بین والدین و کودک را موجب می شود،زیرا پافشاری کودک بر وجود غول، می تواند فقط وسیله ای برای جلب توجه باشد تا والدین را به اتاق خواب خود بکشاند.موافقت کردن با کودک در مورد غول نیز کمکی به حل مسئله نخواهد کرد. زیرا کودکان نیاز ندارند که والدین تخیلاتشان را تایید کنند. پدرو مادر می توانند جملاتی از این قبیل بکار ببرند.” تو ترسیدی چون فکر میکنی یک غول زیر تخت پنهان شده است.” این جمله حسن تفاهم و رابطه ی بین کودک و والدین را تقویت میکند و به این ترتیب ،کودک  درمیابد که در تصورات خودش تنها نیست. وقتی که به احساساتش اقرار کردید و با خیال او در مورد غول زیر تخت همراه شدید،آنگاه شانس بیشتری برای ارائه پیشنهادهایی جهت کاهش ترسش خواهید داشت . همچنین میتوانید از کودک بپرسید که حالا میخواهد چکار کند.

.

.

.

.

.

.

 

گروه سنی 5 تا 8 سال

قصه ی جغد سفید

چاک جغد سفیدی بود که در جنگلی با خانواده اش زندگی می کرد. او هنوز کوچک بود و خیلی چیزها را از پدر و مادرش یاد میگرفت. همان طور که میدانید جغدها کار زیادی انجام نمیدهند. آنها روزها استراحت و شب ها کار میکنند.

چاک درباره ی جنگل چیز زیادی نمی دانست شب ها تمام جنگل تاریک می شد در طول روز ،وقتی که خورشید در آسمان بود ،چاک می توانست همه چیز را ببیند و بشنود.وقتی که صدایی می شنید سرش را برمیگرداند و میفهمید صدا از کجا می آید. اما شب ها نمی توانست این کار را بکند. چون هیچ نوری نبود و او نمی توانست چیزی ببیند.فقط صداها را می شنید. خیلی از این صداها عجیب و غریب بودند و باعث می شدند که او بترسد.یک شب ،صدای عجیبی شنید.صدایی که قبلا آن را نشنیده بود .صدا بلند بود.چاک خیلی سعی کرد که ببیند صدا از چیست و کجاست اما هوا خیلی تاریک بود. چاک کمی ترسیده بود . آن شب او راحت نخوابید و روز بعد خیلی زود بیدار شد . خورشید داشت آرام آرام اشعه های گرم خود را به همه ی درختان و حیوانات جنگل می تابانید .ناگهان، چاک همان صدایی را که شب قبل شنیده بود، دوباره شنید. خوب که نگاه کرد دید صدا از یک جیرجیرک کوچولو می آید . خیلی تعجب کرد و فهمید صدای شب قبل که او را ترسانده بود از آن جیرجیرک کوچولو بوده نه یک چیز عجیب و غریب.از آن به بعد احساس بهتری داشت و با شادی و خوشحالی زندگی کرد.قصه ی ما به سر رسید کلاغه به خونش نرسید!

 

 کودک فردا…[موضوع : روانشناسی کودک]
[ يکشنبه 18 / 12 / 1392 ] [ 11:35 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

کودک لجباز

اين روزها اکثر پدر و مادرها به جايي رسيده اند که در جدال بين خواسته هاي خود و فرزندان، اين فرزندان آنها هستند که پيروز شده اند; با اين حال هنوز بسياري از والدين، مهارت هاي کنترل مناسب اين شرايط را نياموخته اند.

شکي نيست که منطقي بودن با کودک لجباز کار سختي است و گاهي اوقات صبر شما به پايان مي رسد، اما راه هاي موثري براي حل مشکل لجبازي بچه ها وجود دارد تا خانه شما را از يک منطقه جنگي به بهشتي آرام تبديل کند.

والدين نبايد در مورد تنبيه کودکشان خيلي سهل انگار يا خيلي خشن عمل کنند. هر دو عملکرد نتايج ناخوشايندي خواهد داشت

 آگاه باشيد که اجراي اين راهکارها از اوان کودکي نتايجي کارآمدتر به همراه خواهد داشت. لذا بهتر است پيش از بچه دار شدن با همسرتان در مورد اهدافتان از روش هاي تربيتي صحبت کنيد.

 آگاهي از لجبازي کودکان

لجبازي در کودک کاملا طبيعي است. هر کودکي تا حدي لجبازي مي کند، چون اين طبيعت آنهاست که اطرافشان را آزمايش کنند و بفهمند که تا کجا مي توانند پيشروي کنند. با اين حال، بچه ها حد و مرز خود را نمي شناسند و اين وظيفه والدين آنهاست که محدوديت ها را براي آنها مشخص کند. اينجاست که نقش مديريتي پدر و مادر شروع مي شود که هرچه زودتر باشد، بهتر است.

 راه حل چيست؟

«نظم موثر»، بهترين راه پيشگيري و همکاري با يک کودک لجباز است. براي به کار بردن اين روش مي بايد از دو قانون  استفاده کرد.

قانون اول: در رفتار با کودک بايد ثابت قدم بود. يعني اينکه شما و همسرتان بايد از قبل، در مورد اينکه فرزندتان مجاز به انجام چه کارهايي است و چه کارهايي را نبايد انجام دهد، هماهنگ باشيد. و نيز بايد بدانيد، در صورتيکه فرزندتان ازحد خود تجاوز کرد چگونه با او برخورد کنيد که در اين مورد نيز نياز به هماهنگي قبلي دارد.

کنترل هميشگي از سوي والدين شخصيت کودک را ضعيف مي کند. از سوي ديگر اگر کودک به حال خود رها شود يا به ندرت از سوي والدينش راهنمايي شود و هميشه راه خودش را برود نتيجه آن کودکي خواهد بود غيرقابل کنترل، که حرف والدينش هيچ تاثيري بر او ندارد

وقتي کودک کار خطايي انجام مي دهد نبايد يکي از شما کودک را دعوا کند و ديگري از او حمايت کند. همچنين نبايد در مورد يک عمل کودک يک روز بي توجه باشيد ولي روز ديگر بخاطر همان کار او را دعوا کنيد. نتيجه آنکه روش شما بايد مداوم ، مشابه، و هماهنگ باشد.

 

قانون دوم: وقتي کودکي لجبازي مي کند، آرام اما محکم و ثابت قدم باشيد. اگر اين دو قانون را درست اجرا کنيد، حد و حدود خود را درک مي کند. داشتن برنامه ريزي روزانه براي کودک باعث مي شود تا شرايطي که باعث تنش شده کم شود و کودک بفهمد که شما چه توقعاتي از او داريد. مثلا بهتر است که برنامه غذا، ساعت خواب و ديگر مسائلي که براي شما اهميت دارد از قبل مشخص شود تا کودک بداند که شما چه توقعي از او داريد. البته همانگونه که بچه ها موظف هستند که بدون سوال، برنامه مورد نظر شما را اجرا کنند، شما نيز بايد وقتي براي کارهاي مورد علاقه کودک در نظر بگيريد.

بهتر است که برنامه غذا، ساعت خواب و ديگر مسائلي که براي شما اهميت دارد از قبل مشخص شود تا کودک بداند که شما چه توقعي از او داريد

بايد بدانيد که کودکان داراي نظرات خاص خود هستند و مي توانند براي خود تصميم بگيرند. اين مسئله بخش مهمي از شکل گيري شخصيت کودک را شامل مي شود. حتي گاهي اوقات زماني را با در نظر گرفتن نظر او و مشورت با او براي انجام فعاليت تنظيم کنيد .پس اين شما هستيد که مسائل قابل بحث و غيرقابل بحث را مشخص کنيد.

تا چه حد سخت گير باشيم؟

والدين نبايد در مورد تنبيه کودکشان خيلي سهل انگار يا خيلي خشن عمل کنند. هر دو عملکرد نتايج ناخوشايندي خواهد داشت.

اگر کودکي بدون آنکه فرصت کافي براي تصميم گيري داشته باشد، جواب منفي بشنود هرگز قادر نخواهد بود که براي خود تصميم بگيرد يا نظر بدهد.

وقتي کودک کار خطايي انجام مي دهد نبايد يکي از شما کودک را دعوا کند و ديگري از او حمايت کند. همچنين نبايد در مورد يک عمل کودک يک روز بي توجه باشيد ولي روز ديگر بخاطر همان کار او را دعوا کنيد. نتيجه آنکه روش شما بايد مداوم ، مشابه، و هماهنگ باشد

بهترين راه براي مهار کودکي که بر سر مسئله اي پافشاري مي کند، اجراي سه راه حل زير است:

اول: آرام اما محکم و قاطع به فرزندتان بگوييد که به رفتارش خاتمه دهد و دوست نداريد که اين کار تکرار شود چون به هيچ وجه آن را نمي پذيرند.

 

دوم: اگر از کار خود دست برنداشت به کودکتان بگوييد اگر به کارش ادامه دهد، تنبيه خواهد شد. اخطار و آگاهي دادن از مراحل مهمي بشمار مي رود.

«نظم موثر»، بهترين راه پيشگيري و همکاري با يک کودک لجباز است

سوم: در آخرين مرحله اگر کودک به خواسته شما عمل نکرد بايد تنبيه شود. اما بهتراست در مورد چگونگي تنبيه هم اطلاعاتي کسب کنيد که خود جاي بحث دارد. کنترل هميشگي از سوي والدين شخصيت کودک را ضعيف مي کند. از سوي ديگر اگر کودک به حال خود رها شود يا به ندرت از سوي والدينش راهنمايي شود و هميشه راه خودش را برود نتيجه آن کودکي خواهد بود غيرقابل کنترل، که حرف والدينش هيچ تاثيري بر او ندارد.

منبع :تبیان[موضوع : روانشناسی کودک]
[ يکشنبه 18 / 12 / 1392 ] [ 11:30 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]

 

چگونه به حرفهای کودک گوش دهیم ؟


- به زبان رفتار ( Body Language ) گوش دهید .
- برای گوش دادن به حرفهای کودک خود وقت بگذارید .
چگونه با کودک خود صحبت کنیم ؟
- از او بخواهید به چشمهایتان نگاه کند .
- آرام ولی محکم صحبت کنید .
- از جملات پرسشی اجتناب کنید .
- با جملات ساده صحبت کنید .
- احساساتتان را به کودک بگوئید .

چگونه تنبیه کنیم ؟


- تنبیهی را انتخاب کنید که رفتار ناخواسته را کاهش دهد .
- در تنبیه زیاده روی نکنید .
- از تنبیه در کنار روشهای مثبت استفاده کنید .
- تنبیه را به تعویق نیندازید .
- همیشه پیامدها را تشریح کنید .
- ثابت قدم باشید .
- برای اصلاح رفتار ، به کودک فرصت دهید .
- تنبیه بدنی ممنوع .

" نکات کلیدی در پرورش صحیح فرزندان "


چگونه تحسین کنیم ؟
- رفتار کودک را تحسین کنید نه شخصیت او را .
- از تحسینهای ویژه استفاده کنید .
- هر پیشرفتی را تحسین کنید .
- به طور مناسب و مقتضی تحسین کنید .
- بلافاصله تحسین کنید .
- تحسین را با علاقۀ بی قید و شرط بیامیزید[موضوع : روانشناسی کودک]
[ دوشنبه 7 / 11 / 1392 ] [ 2:01 بعد از ظهر ] [ پریسا مامان رادین ]
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 ... 14 صفحه بعد
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ رو برای پسرم رادین ثبت میکنم تا بتونم از این طریق به هوش و خلاقیت بیشترش کمک کنم. امیدوارم شما هم بتونید از این وبلاگ بهره لازم رو ببرید. هر انتقاد و پیشنهادی رو به گوش جان خواهم شنید. فرزند خوب ساختنی است نه داشتنی!
آرشيو مطالب
آمار وبلاگ
آنلاین : 8
بازدید امروز : 591
بازدید دیروز : 950
بازدید هفته گذشته : 1541
کل بازدید : 1456936
امکانات وب